PŘÍSPĚVKY
Filtrovat
Barbora Šmahlíková: Líbí se mi, že když něco matematicky dokážete, tak je váš výsledek nezpochybnitelný
Rozhovor s historicky první držitelkou Ceny vlády nadanému studentovi. Jaké má z ocenění pocity a co by poradila začínajícím výzkumníkům a výzkumnicím?
Celý článekVladimíra Petráková: Poradila bych ostatním ženám, aby upřednostňovaly svoje potřeby a šly si za tím, co je důležité právě pro ně
Česká odbornice na nanotechnologie nám prozradila, jak podle ní nanotechnologie posouvají hranice možného a v čem je pro ni tento obor jedinečný.
Celý článekJak pohnout českým školstvím k trendům 21. století? Zeptali jsme se Dany Brandenburg z Nadace České spořitelny
Jak by měla vypadat běžná česká škola v blízké budoucnosti? A jaký závazek si do roku 2025 dala Nadace České spořitelny? Nejen to se dozvíte v článku.
Celý článekBizarní inovace a vynálezy současnosti pokrok nezastavíme
Poslední rozloučení se zesnulým v houbovém obleku, lidský pot jako pohon baterií do hodinek nebo nově vznikající obor nekrorobotika. Jaké další (zdánlivě) bizarní technologie nás čekají v blízké budoucnosti?
Celý článekUdržitelné obaly – Ruku v ruce k lepším zeleným zítřkům
Výrobci se snaží vymýšlet stále ekologičtější obalová řešení, která by tolik nezatěžovala životní prostředí. Jaká je budoucnost ekologických obalů?
Celý článekNové technologie předbíhají až tak, že sci-fi už není to sci-fi, co bývalo
Tehdy to bylo velké sci‐fi, dnes už běžná součást našich životů. Kam až nové technologie posunou hranice možného?
Celý článekVáclav Moravec: Nedávné pozdvižení kolem ChatGPT ukazuje naši nepřipravenost na nástup umělé inteligence
Jaká bude role AI v žurnalistice? Jak se budou řešit autorská práva? Je třeba rozvoj těchto nástrojů více regulovat, nebo naopak vzdělávat veřejnost, aby je uměla správně užívat?
Celý článekSvětlo pro příští století
Pozornost věnovaná světlu je dána bouřlivým rozvojem laserů jak ve výzkumu, tak i v průmyslu. Jaký je potenciál využívání světla vsoučasnosti?
Celý článekJak mezinárodní projekt GO-SME posunul brněnskou firmu Enantis?
Čemu se věnovali výzkumníci v úspěšném projektu podpořením v Programu GAMA 2? A jaký přínos získali zapojením se do mezinárodního projektu GO-SME?
Celý článekSpojení dobrého s užitečným: Nový kompozitní materiál rozpustí led i sníh
Materiálové inženýrství zažívá už několik desetiletí neuvěřitelný rozvoj. Díky novým technologiím se užitné vlastnosti materiálů mohou rozvíjet i docela překvapivými směry. Příkladem je nový kompozit, který dokáže rozpouštět led i sníh a může se stát povrchem budoucnosti.
Celý článekElektronová mikroskopie – věda pro průmysl i medicínu
Kdo stojí za vývojem jedné z nejpokročilejších inovací v elektronové mikroskopii na světě? A co zařízení s názvem LiteScope umožňuje?
Celý článekJste si jisti, že je to ONO? A jste si jisti, že to ONO je teď zrovna tady?
Nová aplikace pomáhá Průmyslu 4.0 v zakázkové výrobě a kusové specializaci. Jaké je další využití systému?
Celý článekOdpusť, matičko Země, už jsi nám malá…
Jak si stojí kosmický výzkum a vývoj v České republice a ve světě?
Celý článekCirkulární ekonomika a využívání odpadů
Proč si pro výzkumnou kariéru zvolila téma efektivního využití odpadů? Vidí budoucnost ve využívání odpadů? A existuje odpad, který nelze opětovně využít?
Celý článekElektronová mikroskopie
O elektronové mikroskopii jsme si povídali s členem předsednictva TA ČR Jiřím Očadlíkem. Má elektronová mikroskopie nějakou tradici v České republice? A na jaké průlomové objevy by se bez mikroskopů nepřišlo?
Celý článekStavebnictví budoucnosti
Bude se robotizace ve stavebnictví do budoucna rozvíjet? A co přesně vedlo k rozmachu robotizace ve stavebnictví?
Celý článekTkáňové inženýrství
Přední česká expertka v oblasti biomateriálů, regenerativní medicíny, tkáňového inženýrství a tkáňových náhrad, Lucie Bačáková. Co znamená pojem tkáňové inženýrství? Přijde doba transplantace uměle vypěstovaných orgánů? A existuje ještě profesní hranice, kterou by chtěla překonat?
Celý článek